Skončila olympiáda v Pekingu, Londýn se připravuje na rok 2012
Letní olympijské hry v Pekingu dnes po 16 dnech skončily, přípravy na hry v Londýně už jsou dlouho v plném proudu. Podívejme se blíže, co obnáší pořádání podobné události.
Olympijské hry jsou vždy mimořádně sledovanou událostí. Pro pořadatelskou zemi i město se jedná o příležitost ukázat se v tom nejlepším světle před lidmi z celého světa. Pořádání olympijských her výrazně změní tvář města na mnoho let, protože tato akce bývá spojena s mimořádnými investicemi do rozvoje dopravy a sportovišť. Z hlediska projektového řízení existuje jen málo srovnatelných projektů či událostí, které by se tomuto mohly náročností a komplexností vyrovnat. Nezvyklou výhodou přitom je, že po schválení pořadatelství mívá tato událost téměř plnou a bezvýhradní národní podporu vlády i většiny místního obyvatelstva.
Abychom plně ocenili, co se v Pekingu povedlo a co Londýn čeká pro rok 2012, podívejme se letmo co obnáší pořádání olympijských her:
- získat pro myšlenku pořádání her všeobecnou podporu (na národní i lokální úrovni)
- dokončit včas veškerou stavební i jinou přípravu na olympijské hry
- dopravit olympijský oheň z Řecka až do místa konání
- získat a koordinovat množství dobrovolníků, kteří jsou pro úspěch akce nezbytní
- vytvořit harmonogram pro všechny disciplíny a pružně reagovat např. na nepřízeň počasí
- připravit se na narušení běžného chodu pořadatelského města po dobu her (množství sportovců a turistů, uzavření kvůli maratonu apod.)
- zajistit bezpečnost všech účastníků, tj. zapojení policie, armády apod.
- zabezpečit televizní vysílání, zázemí pro štáby, novináře, fotografy a poskytovat všem podrobné informace o programu
- zajistit plnohodnotné využití sportovišť i po skončení her a celkově akci využít k rozvoji země
Z anglických stránek týkajících se chystané olympiády v Londýně lze zjistit, jak asi vypadají přípravy a plány už nyní. Zde jsou některé zajímavosti:
- Rozpočet londýnské olympiády je financován jak ze soukromých zdrojů (2 miliardy liber), tak ze zdrojů veřejných za dohledu ministerstva: národní loterie (2,2 miliardy liber), město Londýn (téměř miliarda liber), agentura pro rozvoj Londýna (250 milionů liber) aj.
- Nad koordinací dohlíží výbor složený z nejvyšších představitelů, který se většinou schází měsíčně. Členy výboru jsou např. ministryně pro olympiádu, starosta Londýna, předseda britské olympijské asociace a předseda výboru pro pořádání Londýnských olympijských her. Pro zájemce jsou dostupné zápisy z jednání výboru v angličtině, některé jsou však vynechány.
- Tento výbor nejvyšších představitelů se začal formálně scházet v roce 2005, tedy 7 let před konáním olympiády. Aktivity pro samotné získání pořadatelství byly vyvíjeny od roku 2003, tedy ještě o 3 roky dříve (9 let před konáním olympiády), a zahrnovaly mj. vypracování plánu pro pořádání her.
- V souvislosti s pořádáním her byly schváleny zvláštní zákony pro tuto příležitost, které např. zřídily pořadatelské orgány.
- K přípravám jsou přizýváni nezávislí odborníci na řízení portfolia projektů (firma Accenture), účetnictví, pojištění rizik apod.
- Pro nalezení vhodného hlavního manažera pořádání her byli najmuti head-hunteři.
- Odhady nákladů jsou průběžně zpřesňovány. Celkově by se prý měly vejít do 9,3 miliardy liber.
- Organizační tým se snaží poučit se co nejvíce z pořádání v Pekingu.
- Olympiády v roce 2012 se má účastnit 205 zemí, celkem 10 500 atletů ve 300 disciplínách a bude úzce spojena s paraolympiádou.
- Cíl Velké Británie je připravit své atlety tak, aby se umístila alespoň 4. v počtu získaných medailí.
Odběr novinek
Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:
Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.
2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena