Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Petr Janiš: Technologické znalosti jsou u IT projekťáků velmi ceněny

Petr Janiš: Technologické znalosti jsou u IT projekťáků velmi ceněny

4. 10. 2013, napsal Ing. Mira Vlach:

Shrnutí: Rozhovor s Petrem Janišem o službě Projectman.cz, české komoře PMI a o českém trhu s IT projektovými manažery.

Petr Janiš, PMP - Projectman.cz

Petr Janiš, PMP, je aktivním projektovým manažerem, řídil a podílel se na 20 lokálních a mezinárodních IT projektech a budování PMO. Petr školí projektový management, zejména dle standardů PMI pro renomované školící instituce. Od roku 2010 působí ve výboru České komory PMI na pozici viceprezidenta pro Business Development. Od roku 2011 rozvíjí prodejní portál Projectman.cz a působí jako headhunter projektových manažerů a IT odborníků.

MV: Ahoj Petře, poprvé jsme spolupracovali před 5 lety na projektu, který jsi řídil. Už několik let provozuješ www.projectman.cz, který zprostředkovává nabídku a poptávku po projektových manažerech. Se žádostí o rozhovor jsem Tě oslovil, protože máš díky svému zaměření ruku na tepu trhu s projektovými manažery a to bude určitě čtenáře zajímat.

Mohl bys úvodem stručně popsat vývoj Projectman v uplynulých letech a o čem vaše služba je?
PJ: Čau Míro! Je to jednoduché, 16.10.2010 ráno, cestou z postele do koupelny mě napadlo, že tu chybí místo, kde by byly kompletní informace o projektovém řízení v ČR. Spojil jsem se s Pavlem Šmejkalem, to je takový náš marketingový guru, dali jsme dohromady ideu, design, otestovali to na pokusné skupině a v květnu 2011 šel projectman na web. A hned záhy se objevily poptávky, jestli neznáme nějaké projekťáky. Od prosince 2011 máme licenci na personální agenturu a děláme headhunting. Sbíráme kontakty na projektové manažery a pokud klient hledá někoho na projekt, najdeme mu projekťáka na míru.

Já se krom toho živím školením a konzultacemi.

Jaké jsou vaše klíčové obory a kdo je typický zákazník?
Střední až větší firma, implementace IT technologií, obory různé od chemické výroby, přes banku, telco, retail až ke konzultantům.

Nakolik jsou firmy v ČR zvyklé najmout si projektového manažera jako externistu na konkrétní projekt? Vidíš v tom nějaký rozdíl mezi ČR a zahraničím?
To je téma, které se hodně řeší, zda je lepší outsourcing lidí na projekty nebo budování týmů tak, aby po projektu zůstaly ve firmě a ti lidé neodešli i s know how. S krizí se firmy snaží více využívat své kmenové zaměstnance, ale zejména velké korporace si pořád najímají kontraktory. U menších firem je outsourcing projekťáka spíše výjimka, například když je čeká nějaký mimořádný projekt.

Trh kontraktorů funguje výborně v Londýně a USA, srovnání s jinými zeměmi nemám. Já do ciziny neprodávám, projekťáci na rozdíl od technických expertů nejsou tak dobrý artikl pro cizinu.

Jak vypadá běžný proces řešení poptávky, od prvního kontaktu s klientem?
Klient poptá projekťáka. Většinou ti přijde popis pozice, takové to, že hledají někoho, kdo je flexibilní, komunikativní atd., často se z toho nic nedozvíš. Teď je potřeba zjistit, co si klient skutečně představuje a vydefinovat 3–5 důležitých kritérií pro výběr. To je na tom nejtěžší. Pak si udělám long list z lidí, co mě napadnou z mé databáze, ten seškrtám, obvolám ty zbylé a nabídnu je klientovi. Občas hledám na LinkedInu nebo inzeruji.

Když pomineme odborné dovednosti, jsou požadavky různých projektů na manažera velmi rozdílné? Třeba v tom, že jeden vyžaduje spíše taktní a diplomatický charakter manažera, zatímco jiný hlavně silný tah na branku? Podle čeho vybíráš a jak poznáš v čem je kdo silný?
Projektový manažer je jenom taková nálepka. Někdo hledá silného leadera, někdo posunovače úkolů. Velmi specifické jsou virtuální týmy, které řídí velmi mírní a komunikativní lidé. Typologii lidí poznám dost podle vystupování na pohovoru a také dobře mířenými otázkami.

Co si myslíš o certifikaci projektových manažerů? Komu se vyplatí a komu ne?
Certifikaci určitě. Nechápu to, něčím se živíš celý život a neuděláš si osvědčení, že to umíš? Projektové řízení není žádná věda, jdeš na kurz nebo si to nastuduješ z knihy a máš za měsíc certifikát, lepší peníze, lepší šanci najít práci. Přesto většina žádný certifikát nemá :(

Řekl bys tedy, že se certifikace vyplatí každému, kdo má na vizitce napsané projektový manažer? Nebo mluvíš jen o lidech, kteří uvažují o změně práce, popř. se chtějí uplatnit přes personální agentury na různé projekty?
Pohybuji se v soukromém businessu, a tam má řada lidí dokonce v ročních KPI si udělat certifikaci. Já chápu projektového manažera jako někoho, kdo má autoritu a odpovědnost za výsledek projektu a tam certifikace dává smysl.

Pokud někdo jenom urguje úkoly, nebo připravuje lejstra, tak je to asi dost jedno. Anglicky se těmto lidem říká expediter, v češtině pohůnek, je pravda, že většina pohůnků má na vizitce projektový manažer.

Když se budeme bavit bez obalu, koho jste schopni v rámci svých poptávek prodat a koho ne?
Prodáváme hodně odborníky na nějakou technologii, kteří umí řídit projekty, nebo špičkové a zkušené projekťáky s dobrým přístupen k zákazníkovi. Na trhu je převis nabídky nad poptávkou a firmy si dost vybírají. Obyčejného projekťáka seženeš na jobs.cz, já prodávám specialitky.

Kolik si berete za zprostředkování v rámci provize?
Relativně málo, ale nechci to zveřejňovat.

Jestli se nepletu, jsi aktuálně stále ve vedení České komory PMI. Můžeš ji trochu představit a podělit se o novinky?
Česká komora PMI sdružuje lidi kolem PMI metodiky. Jsme neziskovka v tom pravém slova smyslu, všichni to děláme zadarmo a jediné naše příjmy jsou z členských příspěvků 10 USD ročně a sponzorských darů. Je to taková srdeční záležitost, snažíme se pro naše členy dělat věci, které je nějak obohatí.

Jaké akce pro projektové manažery v PMI pořádáte?
Děláme každý měsíc 2 přednášky nebo workshopy s odborníky, vydáváme každý měsíc časopis. Hodně se orientujeme na praktické zkušenosti, ne na takové ty debaty jak se co správně nazývá :) Všechny tímto zvu na www.pmi.cz , kde máte kalendář akcí, na které se můžete bez problémů přihlásit.

A jsou tyto akce otevřené všem nebo jen členům PMI?
Členové PMI je mají zdarma. Od nečlenů budeme možná časem vybírat nějaký drobný příspěvek u vstupu.

Co bys závěrem poradil mladým lidem, které láká zkusit kariéru projektového manažera, třeba právě v IT?
Vzdělávat se a věnovat se nějaké perspektivní technologii nebo metodě. Být skromný, nelhat, nehrát si na mistra světa.

Děkuji za rozhovor a věřím, že jsi leckoho inspiroval. Ať se daří!


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena



skolenipm.cz