Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Plánování projektů podle metody GTD

Plánování projektů podle metody GTD

24. 11. 2009, napsal Ing. Mira Vlach:

Shrnutí: Kniha Mít vše hotovo popisuje nekomplikovaný přístup k plánování projektů, který bude laikům bližší než metody popsané v knihách o projektovém řízení. Je však vhodné doplnit jej o některé aspekty nejlepší praxe projektových manažerů.

Že mi na trhu chybí jednoduché, ale funkční návody pro laiky na řízení projektů, jsem si postěžoval už v dřívějším článku o projektovém řízení pro laiky. Jeden z takových návodů se nedávno objevil v knize Mít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře od Davida Allena. Jde o překlad anglického originálu Getting Things Done, odtud i v češtině často používaná zkratka této metody – GTD. Tento článek o popisované metodě k řízení projektů volně navazuje na mou recenzi knihy Mít vše hotovo, kde ji doporučuji pro její potenciál zvýšit osobní produktivitu jednotlivců.

Jedna z častých otázek manažera projektu je jak řídit projekt dobře a nedělat přitom z jeho řízení vědu. Chceme řídit bez chyb, ale zároveň bez zbytečného okecávání, nekonečného plánování a až přeopatrného přešlapování na místě. Člověk s podobným pragmatickým přístupem se podívá na běžnou knihu o projektovém řízení, prolistuje ji, zděsí se, a se zdvořilým „Ne“ ji pro její nečtivost a složitost zase odloží. Kouzlo metody je v tom, že GTD věci v tomto směru vůbec nekomplikuje, přesto však nutí k zamyšlení a plánování, které je u projektů zcela jistě na místě.

Plánování podle GTD

Na plánovací metodě projektů podle GTD se mi libí:

V souvislosti s touto metodou doporučuji mít na paměti:

5 kroků plánování projektu podle metody GTD neboli tzv. „model přirozeného plánování“ se skládá z těchto kroků:

  1. Definice cíle a zásad – zde si musíte ujasnit jednak záměr (proč chcete projekt realizovat?) a také zásady (co je třeba dodržet, pokud byste jinak měli úplně volnou ruku?). Tato kombinace dá následnému plánování jasný rozměr i zacílení, je to vždy nejlepší věc kde začít. Když se při plánování nebo i při řízení projektu začnete skutečně ztrácet, vraťte se k cíli a záměru.
  2. Představa o výsledcích – v tomto bodě je podle mě tato metoda skutečně silná a pokud vím, tak snad i jedinečná na poli knížek o projektovém řízení. Navíc ji to činí skutečně barvitou a záživnou. Zkuste si detailně a živě v mysli představit fenomenální úspěch – jak chcete aby výsledek na konci vypadal, jak by se měl klient cítit atp. Výborný způsob při kterém vás rovnou nejspíše začnou napadat první myšlenky k plánování.
  3. Brainstorming – v této fázi zaznamenávejte všechny myšlenky, které vás k budoucímu projektu napadají, i když to nejspíš bude velmi nahodilé a nesouvislé. Dodržte zásady brainstormingu a aby nápady skutečně proudily a k něčemu to bylo, musíte je skutečně vhodně zaznamenávat. Jednoznačně lze doporučit myšlenkové mapy (někdy též zváno jako mentální mapy). Můj osvědčený softwarový nástroj je Freemind, který je zdarma.
  4. Uspořádání – To, co jste v předchozím kroku skupinově nebo sami nespoutaně vychrlili, nyní čeká na to, abyste tomu dali formu a kriticky tyto nápady posoudili. I zde využijete myšlenkové mapy, zde je však také prostor pro využití klasických metod plánování, když to komplexnost projektu skutečně vyžaduje. V tomto kroku také doporučuji vzít k ruce níže uvedený kontrolní seznam, který sníží riziko nemilých opomenutí při plánování.
  5. Určení dalších kroků – posledním krokem plánování je určení prvních konkrétních činností, které lze nyní udělat, aby se projekt posunul dopředu.

Kroky jsou v knize samozřejmě popsány o něco detailněji. Tato metoda však pokrývá jen plánování projektu. Abyste projekt i úspěšně realizovali, musíte být mimo jiné efektivní a produktivní při jeho řízení. To je další důvod proč knihu doporučuji – protože osobní produktivitě je věnována většina knihy Mít vše hotovo.

Doplnění metody – kontrolní seznam

Chcete snížit riziko, že na něco důležitého při plánování zapomenete? Doporučuji si při uspořádávání (ve čtvrtém kroku) vzít k ruce následující kontrolní seznam a ujistit se, že máte dobře promyšlené všechny níže uvedené oblasti. Jde o upravené zásady úspěšných projektů z mého dřívějšího článku o projektovém řízení na portálu Na volné noze:


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena



skolenipm.cz