Shrnutí: Neúspěšné a problémové projekty poskytují mnoho možností pro ponaučení, ale informace o nich se hůře shánějí, protože svými neúspěchy se nikdo moc nechlubí.
O projektu se často říká, že je úspěšný, když je dosaženo předpokládaného výsledku v plánovaném rozpočtu, v předem stanoveném termínu, při dosažení spokojenosti klienta. Mnohem zajímavější však může být podívat se na neúspěšné projekty a problémy v projektech. Kromě toho, že poukazují na to, v čem je kvalitní řízení projektů užitečné, tak nás mohou naučit mnoho o tom, na co bychom si měli dávat pozor.
Asi nejviditelnější jsou ty neúspěšné projekty, o kterých píší noviny a dostanou se do zpráv televizí. Většinou jde o větší projekty, často se státní účastí nebo týkající se nějakým způsobem veřejnosti. Mnoho manažerů si může myslet, že se jich podobné problémy netýkají, každý však může udělat podobné chyby v menším měřítku. Zde je jen několik příkladů z mnoha:
Samozřejmě není snadné hodnotit zpětně řízení cizího projektu. Přesto se však chybám dá často předejít a některé z uvedených příkladů poukazují, že někdy o neúspěchu rozhodují snadno přehlédnutelné maličkosti. Tato kategorie neúspěšných projektů nejlépe ukazuje kam projekt vedou pochybení při řízení projektů.
Zatímco zřejmý neúspěch projektu, podobný těm zmíněným, poznáme snadno, ve většině projektů se potkáváme s mnohem menšími problémy. Tyto problémy jsou možná méně výrazné, o to však častější. Neohrožují vždy celý projekt a nemusí být tak očividné, přesto výrazně snižují efektivitu projektů – ať už z hlediska peněz, pověsti realizačního týmu, spokojenosti zákazníka nebo pracovníků atp. Právě pro udržení firemní pověsti a dobré pracovní morálky může ze strany samotného vedení existovat snaha problémy moc nevytahovat ani vnitrofiremně, natož na veřejnosti. To je pochopitelné, chyby se tak však často opakují i v dalších podobných projektech.
Příklady častých problémů jsou:
Protože u mnoha projektů není často předem upřesněno, čeho se chce dosáhnout, mnohem hůře se pak i posuzuje nakolik došlo k odchýlení od původních záměrů a jestli byl projekt úspěšný nebo ne.
Úspěšnost projektu je pak důležitá hlavně proto, že lze položit rovnítko mezi úspěšností a úsporou resp. lepšími přínosy. Ponaučení z každého projektu je jedním ze základních nástrojů jak zvyšovat úspěšnost budoucích projektů.
Mnoho ponaučení z projektů zůstane nevyužito proto, že se s nimi nedostatečně pracuje. Pokud vás v průběhu čtení článku napadly jakékoliv zajímavé zkušenosti z problémových projektů, budu velmi rád, když využijete rychlý a jednoduchý anonymní formulář. Tam můžete stručně napsat své postřehy ke svému projektu nebo tip na veřejně známý neúspěšný projekt.
Náhled dotazníku pro zaslání zkušeností s problémovým projektem.
Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:
Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.
2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena