Ing. Mira Vlach - projektové řízení, informatika a marketing

Ing. Mira Vlach > Články > Legalizace software

Legalizace software

13. 1. 2008, napsal Ing. Mira Vlach:

Shrnutí: Tipy a doporučení jak přejít co nejsnadněji na legální software pro firmy i jednotlivce. Používat software legálně totiž už v dnešní době nemusí být nutně drahé.

Pomineme-li morální hledisko, je ilegální používání programů v podnikání rizikovou činností. Lze tak sice dosáhnout někdy i značných úspor, ale pokud pak takového podnikatele postihne kontrola licencí některým ze státních orgánů (např. na základě udání), potom může být vážně ohroženo jeho podnikání. Nejste-li schopni prokázat legálnost nainstalovaného softwaru, může dojít např. k zabavení počítačů za účelem přezkoumání a už tento krok dokáže vážně ochromit řadu firem či živnostníků, u nichž závislost na informatice postupem času vzrostla do kritické míry.

Jednou z možností, jak toto riziko snížit či eliminovat, je legalizace softwaru. Ta zjednodušeně spočívá v tom, že dosáhneme stavu, kdy používáme pouze software, u něhož máme oprávnění k používání. K tomu vedou 3 možnosti, jež můžeme kombinovat:

Těžkosti a výhody

Dodržování autorských práv určitě není snadné pro toho, kdo na to dosud nebyl zvyklý. V těchto případech má jen málokdo pocit, že by dělal něco opravdu špatného. Navíc výhody legalizace softwaru nejsou na první pohled příliš zřejmé. Přechod vás bude stát nejspíše nějaké peníze nebo si budete muset minimálně zvykat na nové programy. Většinou také bývá spjat se vzdáním se i dalších problematických činností, jako je např. sdílení nelegálních kopií hudby a filmů. Jde proto o překonání zažitého postoje. Protože se změna dotkne často i ostatních uživatelů, je třeba, aby legalizaci někdo důsledně podpořil, jinak budou změny jen kosmetické a později se objevuje tendence sklouznout do původního stavu.

Mezi hlavní výhody legalizace patří toto:

K odstranění pirátských kopií programů v médiích nejčastěji vybízejí přední výrobci kancelářského softwaru nebo jejich zástupci. Jde však většinou o jednostranné informace a úplně chybí zmínka o možnosti bezplatných alternativ. Tyto kampaně také bývají často spojeny se zastrašováním nebo výzvou k udavačství, není proto divu, že jsou u cílové skupiny (i u odborné veřejnosti) vnímány spíše negativně.

Open Office aneb Open Source jako alternativa

Osobně jsem příznivcem toho, využít bezplatné alternativy komerčních programů všude tam, kde je to možné. Například jako náhradu kancelářského balíku MS Office (obsahujícího MS Word, Excel, PowerPoint atd.) lze použít zdarma skvělý program Open Office. Ten je s MS Office kompatibilní, tudíž je v něm možno normálně vytvářet dokumenty v podstatě nerozeznatelné od komerčního originálu. Je velmi podobný jak z hlediska ovládání, tak i funkcionality, takže by měl plně vyhovovat všem, kdo nemají nadstandardní požadavky na práci s dokumenty.

Další možnou úsporu při legalizaci nabízejí i další Open Source programy. Ne vždy však musí plně vyhovovat potřebám či zvyklostem a proto je lepší je předem vyzkoušet. V první řadě je třeba se rozhodnout, jste-li ochotní platit už za samotný operační systém. Nepotřebujete-li MS Windows (dnes hlavně XP nebo Vista), můžete zvolit bezplatný operační systém na bázi Linuxu. Je to cesta, která možná vyžaduje více úsilí, ale umožňuje legálně snížit poplatky za software na minimum. Uživatelská podpora zde často funguje na principu solidarity mezi uživateli, ale někde se lze už za rozumný příplatek setkat i s klasickou garantovanou podporou. Pouze si ověřte, zda nebudete mít problém se spouštěním programů, bez kterých se neobejdete (elektronické bankovnictví, firemní aplikace, hry atd.).

Mnoho kvalitních bezplatných programů existuje i pro operační systém Windows. Viz přehled alternativních Open Source programů (v angličtině). Protože však existuje několik druhů licencí, je dobré si zjistit, zda je program pro vaše použití skutečně zdarma a za jakých podmínek. Bohužel je nutné smířit se s tím, že většina programů pro profesionály je drahá a nemá dostatečně kvalitní bezplatnou alternativu (např. špičkové grafické programy).

Šetříme s OEM

Hlavně v souvislosti s produkty Microsoftu – tedy Windows XP, Vista a MS Office, je velmi zajímavá možnost koupit tyto programy při koupi nového počítače za výrazně zvýhodněnou cenu. Tato forma licence se nazývá OEM. Její nevýhodou je to, že na rozdíl od dražší krabicové verze (tzv. retail), nelze tuto licenci přenést na jiný počítač. Lze ji však přenechat či prodat další osobě spolu s tímto konkrétním počítačem. Je zde také rozdíl v technické podpoře, kterou zajišťuje dodavatel sestaveného počítače a ne sama firma Microsoft.

V rámci podpory legalizace ze strany Microsoftu bývá nabízena i možnost koupit OEM verze operačního systému Windows výjimečně i bez koupě nové kompletní počítačové sestavy. OEM licence vázané na nákup hardwaru mohou být k dispozici i pro další zajímavý software jiných výrobců, např. kvalitní softwarový přehrávač DVD Cyberlink Power DVD.

Následující tabulka ukazuje cenu legálního základního softwaru při koupi nového počítače pro nenáročného uživatele:

SoftwareCena
1.Operační systém Windows (OEM verze)cca 2000 Kč
2.Bezpečnostní software (antivir, antispyware atp.)1000 Kč při pořízení, cca 600 Kč každý další rok
3.Kancelářský balík Open OfficeZdarma
CELKEM3000 Kč při nákupu, cca 600 Kč každý další rok

Při ceně nových počítačů od 10 000 Kč představuje platba za základní legální software navýšení max. o 15–30%, což je myslím dostupné téměř každému, kdo o to má skutečně zájem.

Postup pro podnikatele

Ve firemním prostředí by měly být snahy o odstranění nelegálního software spojeny s celkovou změnou v koncepci ohledně správy informatiky. Počítačů zde bývá více a pracují s nimi různí uživatelé, proto je těžší legálnost ohlídat. V praxi se proto využívají počítačové audity a speciální software pro správu počítačů a licencí. Uživatelům by měla být jasně a prokazatelně sdělena pravidla, která by určila co je na firemních počítačích dovoleno dělat a jaké existují postupy pro instalaci nových programů.

Ve větších firmách existuje možnost ušetřit díky hromadnému nákupu licencí. Pozornost je nutno věnovat také dlouhodobé správě licencí a počítačů vůbec. To zahrnuje mimo jiné uchovávání originálních médií, dokladů o koupi, sledování počtu instalací a jejich srovnávání s počtem licencí. Tato činnost bývá nazývána jako správa softwarového majetku, anglicky pak zkratkou SAM (Software Asset Management).

Domácí počítače

Legalizovat programy u domácích počítačů bývá snadnější než u firem, protože někteří poskytovatelé softwaru nabízejí pro domácí a nekomerční použití buď slevy nebo dokonce využití zdarma. To se týká zejména bezpečnostního programového vybavení: antiviru, firewalluanti-spywaru.

Nabídka se v průběhu času mění, namátkou jsou v současné době pro toto použití k dispozici antivir Avast!firewall Kerio. I pro domácí počítače lze samozřejmě využít Open Source software a OEM licence.

První kroky: tipy

Ti, kteří přemýšlejí o nápravě na svých počítačích, mohou začít těmito kroky:


Odběr novinek

Chcete-li být stručně upozorněni na nové články a aktuality, přidejte si RSS kanál tohoto webu do čtečky zpráv nebo přihlaste svou emailovou adresu k odběru novinek přibližně jednou měsíčně:

Vaše emailová adresa:

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa zůstane zachována v naprosté tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Novinky jsou zasílány formou stručného textového emailu jednou nebo maximálně dvakrát měsíčně. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu uvedeného na konci každého emailu.


2024 © Ing. Mira Vlach – Všechna práva vyhrazena



skolenipm.cz